top of page

MANUEL LENF DRENAJI

Manuel lenfatik drenaj (MLD), lenfödem tedavisinde en etkin ve güncel tedavi yaklaşımı olan kompleks boşaltıcı fizyoterapinin bir komponentidir.MLD lenf sisteminin elle manipule edilerek ödemli sahada bloke olmuş lenf sıvısının serbest akışının sağlanması tekniğidir.

Bu teknikte, fizyoterapist manuel olarak ödemli bölgeden lenf sıvısını alıp vücudun diğer bölgelerine akışını sağlar. Her hasta için manuel tekniğin tipi ve sırası farklı bir prensip ile belirlenir ve bu belirlemede ödemin aşaması ve yeri önem arzeder. MLD derinin tam altındaki yüzeyel lenf damarlarına hafif basınç uygulaması ile yapılır. Normal masajdan farklı bir tekniktir.

DrSelcan_WebIcon (2).png

Manuel Lenf Drenajı nedir ve nasıl yapılır?

Manuel Lenf Drenajı, el teknikleri kullanılarak lenf sisteminin dolaşımını artırmayı ve lenf sıvısının doğal akışını teşvik etmeyi amaçlayan bir masaj tekniğidir. Uzman bir terapist tarafından uygulanır ve hafif, ritmik hareketlerle lenf sıvısının lenf düğümlerine doğru yönlendirilmesi sağlanır.

11.png

Manuel Lenf Drenajı uygulaması ne kadar sürer ve kaç seans gerektirir?

Manuel Lenf Drenajı uygulamasının süresi genellikle 60 ila 90 dakika arasında değişir. Ancak, uygulanacak bölgelere ve kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak süre değişebilir. Seans sayısı kişinin durumuna ve hedeflerine bağlı olarak değişebilir ve bir uzman tarafından belirlenmelidir.

9_edited.png

Manuel Lenf Drenajının faydaları nelerdir?

Manuel Lenf Drenajı'nın birçok faydası vardır. Bunlar arasında lenf sıvısının dolaşımını artırması, ödem ve şişlikleri azaltması, toksinlerin atılmasını desteklemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, vücuttaki toksin birikimini azaltması, cilt sağlığını iyileştirmesi yer alır.

DrSelcan_WebIcon (2).png

Manuel Lenf Drenajının yan etkileri var mıdır?

Manuel Lenf Drenajının genellikle yan etkisi yoktur ve güvenli bir uygulamadır. Ancak, bazı kişilerde hafif ağrı, halsizlik veya ciltte hassasiyet gibi yan etkiler görülebilir. Herhangi bir yan etki veya olumsuz tepki durumunda, bir uzmana danışmak önemlidir.

10.png

Hangi durumlarda Manuel Lenf Drenajı tercih edilebilir?

Manuel Lenf Drenajı birçok durumda tercih edilebilir. Özellikle lenfödem, ödem, dolaşım sorunları, fibromiyalji, bağışıklık sistemi zayıflığı, lenf nodlarının çıkarılması sonrası veya cerrahi müdahaleler sonrası şişlik ve toksin birikimi durumlarında Manuel Lenf Drenajı uygulanabilir.

DrSelcan_WebIcon (2).png

Manuel Lenf Drenajının Ektileri Nelerdir?

1) lenfanjiomotorik aktivitenin artırılması

2) lenf oluşumunun geliştirilmesi

3) lenf ve doku sıvılarının iletilmesi

4) etkilenmiş lenf damarlarındaki lenf akışının artırılması

5) fibrotize olmuş konnektif dokunun gevşetilmesi olarak özetlenebilir.

DrSelcan_WebIcon_edited_edited.png

Manuel Lenf Drenajı yaptıracağınız merkezi seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Manuel Lenf Drenajı yaptıracağınız merkezi seçerken şu faktörlere dikkat etmek önemlidir: deneyimli ve lisanslı bir masaj terapisti veya lenf drenajı uzmanı tarafından uygulanması, hijyenik bir ortamın sağlanması, müşteri referanslarını ve geri bildirimlerini kontrol etmek, güvenilirlik ve etik standartlara uyum.

DrSelcan_WebIcon (2).png

Manuel Lenf Drenajının Ektileri Nelerdir?

MLD’nin endikasyonları arasında lenfödem, flebolenfostatik ödem, lipödem, lipodistrofi, post-travmatik/post-operatif ödem, lenfostatik ensefelopati, Sudeck atrofisi, paraliziye bağlı akinetik veya hipokinetik ödem ve romatoid artrit, skleroderma, siklik idiopatik ödem sendromları gibi ödeme neden olabilecek sistemik hastalıklar yer almaktadır.

bottom of page