top of page

Vücut için Vitaminlerin Önemi

Dengeli ve yeterli beslenme, vücudun günlük işlevlerini yerine getirebilmesinin yanı sıra sağlığın korunması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için oldukça önemlidir. Vücut ve cilt sağlığı için sağlıklı ve yeterli beslenme olmazsa olmazdır. Doğal ve sağlıklı besinlerle oluşturulmuş, tüm besin gruplarını ölçülü olarak içeren bir beslenme programının uygulanması vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağladığı gibi tüm besin ögelerini de dengeli oranlarda içerir. Dolayısıyla vücut için en sağlıklı beslenme çeşidi oluşur. Tüketilen yiyeceklerle birlikte protein, karbonhidrat ve yağlar olarak üç gruba ayrılan besin ögelerine ek olarak vitamin ve minerallere olan gereksinim de karşılanmalıdır.


E Vitamini

Yağda çözünen vitaminlerden bir tanesi olan E vitamini; cilt sağlığı, göz sağlığı ve hormonal düzen gibi pek çok alanda önemli görevlere sahip olan bir besin ögesidir. Bunun yanı sıra antioksidan özelliği bulunan vitaminlerden bir tanesi olan E vitamini, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de oldukça etkilidir. Dolayısıyla vücudun ihtiyaç duyduğu E vitamininin besinlerle birlikte düzenli olarak alınması önem taşır.

A Vitamini

A vitamini ince çizgilere, lekelere ve kırışıklıklara karşı etkili bir vitamindir. A vitamini, kendisinden türetilen retinoidlere benzer şekilde doku onarımını hızlandırır ve cildin koruyucu bariyerinin sağlıklı çalışmasını destekler. Ayrıca aşırı sebum üretimini azaltmaya ve yüzünüzdeki pürüzleri gidermeye yardımcı olabileceğinden, yağlı ve akneye meyilli ciltler için harika bir takviyedir.


C Vitamini

Hepimiz C vitamininin soğuk algınlığı ve griple savaşmamıza yardımcı olabileceğini biliyoruz, ancak antioksidan özellikleri de cilt için harika. C vitamini, cildinizi serbest radikal hasarından korur ve kolajen üretimini artırır. Güneş ışığına maruz kalmak cildinizdeki C vitamini miktarını tüketir, bu nedenle günlük dozunuzu aldığınızdan emin olmak için diyetinize vitamin açısından zengin besinler ekleyin.


D Vitamini

D vitamini yağda çözünen, vitamin olarak bilinen aslında bir ön hormondur. D vitamini 750 milyon yıldır yaşam formları tarafından üretilmekte olup, anne karnında gebelik ile başlayan ve yaşam boyu devam eden, sağlıklı bir vücut gelişimi, büyüme ve bakım için oldukça büyük önem taşımaktadır. Vücutta D vitamini ve metabolitleri ile kalsiyum ve fosfor arasında çok önemli bir denge vardır. D vitamini hormonal olarak dışarıdan vücuda alınan kalsiyumun bağırsaklardan emilimini sağlayarak serum kalsiyum seviyelerini regüle eder. Bu da vücut için oldukça faydalıdır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page