top of page

Sağlıklı Bir Makyaj Mümkün!

Son birkaç ayda temizliğin önemi hakkında çok şey öğrendik. Birçoğumuz başlangıçta muhtemelen kendimizi oldukça temiz bulmuş olsak da, çoğumuz muhtemelen kargodan gelen kutularını silmiyor veya haftada birkaç kez evlerimizi derinlemesine temizlemiyorduk. Yine de temizlik ellerinizde, evinizde ve hatta yiyeceklerinizde bitmemelidir. Makyaj ve kozmetik fırçaları genellikle göz ardı edilir ancak bu yüzeylerde büyüyen bakterilere şaşırırsınız (ve muhtemelen iğrenirsiniz). Aşağıda, makyajınızı elleriniz kadar sağlıklı tutmaya yönelik en sevdiğimiz ipuçlarından birkaçını paylaşıyoruz.


*Fırçalarınızı Temizleyin

İyi hijyen için genellikle gözden kaçan ancak son derece önemli bir kural, kozmetik fırçalarınızı rutin olarak yıkamaktır. Dermatologlar en az haftada bir makyaj fırçalarının yıkanmasını önermektedir. Sık temizlik sadece bakteri oluşumunu engellemez, aynı zamanda fırçalarınızın ömrünü uzatır, makyajınızı daha sağlıklı tutar ve daha iyi bir makyaj uygulaması oluşturur. Özellikle fırçalar için yapılmış düzinelerce temizleyici vardır, ancak içeriği en temiz olanı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca cımbız ve kirpik kıvırıcı gibi aletleri de unutmayalım. Bunları ayda bir temizlemek için izopropil alkol kullanın.

*Eski Makyaj Malzemelerinizden Kurtulun

Sadece özel günler için kullandığın o üç yıllık ruj mu? Atma zamanı! Tüm ürünlerin arkasında veya altında, Açtıktan Sonraki Süre anlamına gelen ve ürününüzü rafınızda ne kadar süre saklayacağınız konusunda kılavuz olan bir PAO bulunur. PAO simgesi açık bir kavanoz gibi görünür ve yanında M harfi bulunan bir sayı olacaktır. 6M 6 aya eşittir, 12M 12 aya eşittir. Ancak, genel bir kural olarak, bir ürünü en son ne zaman kullandığınızı hatırlayamıyorsanız, muhtemelen onu atmanın zamanı gelmiştir!


*Ürünleri Doğru Şekilde Saklayın

Makyaj veya cilt bakımı uyguladıktan sonra her zaman şişeleri ve kapakları sıkıca kapattığınızdan emin olun. Bakterilerin içeri girmesine izin verebileceğinden ürünleri asla gevşek veya açık bırakmayın. Bakteriler genellikle daha sıcak ortamlarda büyüdüğünden makyajı oda sıcaklığında saklamak da en iyisidir. Gerekirse, ürünleri sağlıklı tutmak ve ömrünü uzatmak için buzdolabında saklayın.


*Asla Paylaşmayın!

En iyi arkadaşlarınızın en sevdiği yeni maskarayı denemenin cazip olduğunu biliyoruz, ancak en iyisi kaçınmaktır. Makyajı paylaşmak zararsız görünebilir, ancak potansiyel olarak ciddi tıbbi sorunlarla başa çıkmanın çok kolay bir yoludur.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page