top of page

Kış Mevsimine Özel Cilt Bakım Tavsiyeleri

Kimisinin dört gözle beklediği kimisinin ise istemediği kış ayları geldi. Kışın gelmesiyle birlikte soğuğu ve rüzgarı hesaba katarak cilt bakım rutinlerini değiştirmek gerekir. Bu yazımızda kış mevsiminde cildinizi korumanız için gerekli bazı bilgiler vereceğiz.


Cilt yaz aylarında güneşe ve sıcak havaya fazlasıyla maruz kalır. Kış geldiğinde ise soğuk ve kuru olan havaya ayak uydurması gerekir. Ancak hava sıcaklıklarının düşmesine daha kolay uyum sağlamak için cildinizi çeşitli yöntemlerle desteklemeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu cilt bakım rutininizi mevsime göre ayarlamaktır. Bu nedenle havaların soğumaya başladığı günlerde, güçlü güneş ışığına maruz kalmayan cildinizi dinlendirebilir ve yenilenmesi için zaman tanıyabilirsiniz.

Cilt bakımınızda mevsimsel değişiklik yapın!

Kıyafetlerinizi mevsime göre nasıl ince veya kalın seçiyorsanız cildiniz için de kış aylarında farklı ürünler kullanmanız gerekebilir. Özellikle soğuyan havalarda cildin maruz kalacağı rüzgar hasarını hesaplayıp, cilt tipinize uygun güçlü nemlendirici kremler kullanmaya özen göstermelisiniz.


Tükettiğiniz gıdaları özenle seçin!

Aslında her mevsim için geçerli olsa da özellikle soğuk havalarda tükettiğiniz besinler sağlığınız açısından daha önemlidir. Tükettiğiniz besinlerden alacağınız vitaminlerden en etkilisi Omega 3’tür. Bu nedenle bol bol balık tüketmeli, ayrıca cildinize gereken vitamin ve mineralleri sağlaması için taze sebze ve meyveleri de bolca yemelisiniz.


Sıcak su ile duş almayın!

Özellikle kış aylarında bunun ne kadar harika olduğunu biliyoruz. Ancak cildiniz için ne kadar kötü olduğunu da biliyoruz. Sıcak suyla alınan duş esnasında gözenekler iyice açılır ve sonrasında cilt soğuk havayla karşılaştığında şoklanma yaşar. Bu da cilt sağlığı için iyi değildir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentarer


bottom of page