top of page

Işıltılı ve Aydınlık Bir Cilt İçin Neler Yapmalıyız?

İnsan vücudunun en büyük organı olan cildin çok önemli bir işlevi vardır. Vücudunuzu bakteri, mikrop ve hatta güneş radyasyonu gibi sağlığınıza zarar verebilecek dış etkenlerden koruyan su geçirmez bir bariyerdir. Ancak cilt hasar gördüğünde düzgün çalışmayarak birçok soruna ve cilt sorunlarına neden olur.


Sağlıklı cilt, cilt tonu eşit, sıkılık, nem, dış etkenlere toleranslı ve en önemlisi hastalıksız pürüzsüz bir cilt olarak tanımlanır. Yaşınız, cinsiyetiniz veya cilt tipiniz ne olursa olsun, cilt bakımı yolculuğunuza başladığınızda, lütfen optimum cilt sağlığına ulaşmanıza yardımcı olacak aşağıdaki ilkeleri göz önünde bulundurun:


-Cilt bariyeri hasar gördüğünde ciltte hassasiyet, kuruluk, akne ve diğer cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Onarıcı teknolojilere ve bileşenlere sahip ürünlerin kullanılması, genel cilt bariyeri işlevine yardımcı olacaktır.


-Cildi manipüle edin. Retinoik asit veya retinol kullanarak kolajen ve elastinin sağlığını iyileştirebilir ve cilt için kapsamlı bir onarım etkisi sağlayabilirsiniz.

-Düzenli egzersiz yapan ve sağlıklı bir diyet uygulayan kişilerin daha hızlı iyileşmesi, daha uzun yaşaması ve genel olarak daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olması gibi, cildin durumunu iyileştirmek ve daha genç görünmesini sağlamak için cildin işlevini optimum düzeyde tutmak için düzenli cilt bakımı şarttır. Gerekli tüm besinleri ve bileşenleri sağlar.


-Aşırı sebum akne, rozasea ve sebumun neden olduğu iltihaplanma gibi birçok cilt hastalığına neden olabilir. Yüzey sebumunu en aza indirerek kızarıklığı yatıştırabilir ve genel cilt sağlığını destekleyebilirsiniz.


-Tedavi başarısızlığı genellikle cilt toleransından ve topikal ürünlere karşı dirençten kaynaklanır. Hidrokinon gibi tıbbi ürünler sınırlı bir süre kullanılmalıdır.


-İnternette veya mağazada bulduğunuz geleneksel nemlendiriciler, yalnızca kısa süreli rahatlama sağladıkları ve cilde bağımlılık yaptıkları için yarardan çok zarar verebilir. “İşlevsel” bir nemlendirici seçmek, cildi içeriden nemlendirebilir ve reaksiyonların ve tahrişin şiddetini azaltabilir.


-Güneş yanığı sadece cilt kanseri gibi cilt hastalıklarına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda cildin canlılığını azaltır ve kronik iltihaplanmaya neden olur. Güneşten korunma cilt sağlığı için çok önemlidir.


Bu 7 kural geleneksel cilt bakım yöntemlerinin ötesine geçerek, yaşam boyu sağlıklı cildi korumanın daha kapsamlı bir yolunu sunar. Cilt sağlığı yolculuğunuza başlamaya hazırsanız, cildiniz için optimize edilmiş bir çözüm bulmak için lütfen yakınınızdaki bir uzmana danışın.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page